Sug’urtalash xizmatlari
O’zbekistondan jo’nab ketayotgan sayyohlar uchun sug’urta polisi, agar ushbu xizmat arizasiga qo’shilib, sug’urta polisi rasmiylashtirilsa, amal qiladi.
Sug’urta polisi faqat sayohat boshlanishidan oldin, pasportdagi barcha ma’lumotlar to’g’ri bo’lsa va ariza to’liq to’langan taqdirda rasmiylashtiriladi.
Sug’urta miqdori har bir kishi uchun 30 000 evro
Ushbu tibbiy sug‘urta quyidagi turli kasalliklar va holatlarni qamrab oladi, jumladan:
- Shoshilinch tibbiy yordam: zudlik bilan aralashuvni talab qiladigan o‘tkir kasalliklar va jarohatlarni davolash.
- Gospitalizatsiya: shifoxonada yotish bilan bog‘liq xarajatlar, jumladan yotoq o‘rni, davolash va tibbiy muolajalar.
- Ambulator davolanish: shifokor ko‘riklari, diagnostika va shifoxonadan tashqari davolanish.
- Operatsiyalar: jarrohlik aralashuvlari xarajatlarini qoplash (agar operatsiyani Vatanga qaytgunga qadar kechiktirib bo‘lmasa, masalan, appenditsit va shu kabi holatlarda).
- Dori-darmonlar: shifokor tomonidan belgilangan dori vositalari xarajatlari.
- Tez-tibbiy yordam: transportirovka va shoshilinch tibbiy yordam.
- To‘satdan yuzaga kelgan kasalliklar: safar oldidan ma’lum bo‘lmagan kasalliklarni qoplash (gripp, kuyishlar, quyosh urishi va boshqalar).
- Shoshilinch stomatologik xizmatlar: kechiktirib bo‘lmaydigan stomatologik muammolarni davolash.
Shuningdek, quyidagilar ham qamrab olinadi:
- Yuqumli kasalliklar.
- Baxtsiz hodisalar va jarohatlar.
- Surunkali kasalliklar: safar davomida zo‘raygan holatlar (limit — 700 yevro).
Sug‘urtalovchi quyidagi holatlar natijasida bevosita yoki bilvosita yuzaga kelgan xarajatlarni qoplamaydi:
— terrorchilik harakati (yakka shaxs yoki bir guruh shaxslar tomonidan, mustaqil ravishda yoki biror tashkilot, hukumat bilan bog‘liq holda yoki ularning nomidan siyosiy, diniy, mafkuraviy yoki etnik sabablar bilan kuch ishlatish, zo‘ravonlik yoki ularni qo‘llash bilan tahdid qilish orqali amalga oshiriladigan hamda hukumatga ta’sir ko‘rsatish yoki jamiyatga yoxud uning bir qismiga tahdid solish maqsadini ko‘zlagan harakat), shu jumladan terrorchilik harakatining oldini olish bo‘yicha tadbirlar natijasida yetkazilgan zarar;
— urush harakati, chet el dushmanining bostirib kirishi, harbiy harakatlar (urush e’lon qilingan yoki qilinmaganidan qat’iy nazar), fuqarolar urushi, qo‘zg‘olon, inqilob, isyon va fuqarolik tartibsizliklari;
— sug‘urtalangan shaxsning garov (qimor ) va jinoyatlarda ishtiroki, shuningdek janjal oqibatida sodir bo‘lgan baxtsiz hodisalar, bundan fuqarolik burchini bajarish yoki o‘zining (yoki uchinchi shaxslarning) hayoti, sog‘lig‘i, sha’ni va qadr-qimmatini himoya qilish bilan bog‘liq harakatlar mustasno;
— transport vositasini alkogol, giyohvand, toksik yoki boshqa mast holatda va/yoki transport vositasini boshqarish uchun tegishli ruxsatnoma/huquqsiz boshqarish natijasida, shuningdek sug‘urtalangan shaxs tomonidan transport vositasini yuqorida ko‘rsatilgan holatda va/yoki tegishli ruxsatnoma/huquqsiz shaxsga topshirish oqibatida sodir bo‘lgan baxtsiz hodisalar (sug‘urta dasturidan qat’iy nazar);
— sug‘urtalangan shaxs tomonidan qonunga xilof harakat sodir etilishi natijasida sug‘urta hodisasi yuzaga kelgan bo‘lsa;
— sug‘urtalangan shaxsning sog‘lig‘i holati yoki unga ko‘rsatilgan tibbiy va ular bilan bog‘liq xizmatlar haqida ataylab yolg‘on ma’lumot saqlovchi hujjatlar taqdim etilishi;
— sug‘urta hodisasi yuzaga kelganini va u sababli yetkazilgan zararlar hajmini tasdiqlovchi zarur hujjatlarning taqdim etilmasligi;
— O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligida nazarda tutilgan boshqa hollarda.
— Ushbu Qoidalar shartlariga muvofiq, Sug‘urtalovchi javobgarlikdan ozod etiladi va bilvosita zararlar, olinmay qolgan foyda, penya, jarimalar, neustoykalar hamda boshqa moliyaviy sanksiyalarni qoplamaydi.
Sug‘urta hodisasi yuz berganda, Turist polisda ko‘rsatilgan aloqa ma’lumotlari orqali sug‘urta kompaniyasi bilan bog‘lanishi lozim.
Agar turist u yoki bu sababga ko‘ra tibbiy xarajatlarni mustaqil ravishda (dam olish mamlakatida) to‘lagan bo‘lsa, quyidagilar zarur:
- Hujjatlarni saqlab qolish:
— tibbiy xizmatlar uchun to‘lovni tasdiqlovchi cheklar va kvitansiyalar;
— tibbiy hisobot (raport) va shifokor ko‘rsatmalari;
— dori-darmonlarni xarid qilish uchun retseptlar.
- Sayohatdan qaytgan kundan boshlab 30 kun ichida sug‘urta kompaniyasining ofislarida yoki Neo Insurance mobil ilovasi orqali kompensatsiya olish uchun ariza to‘ldirish.
- Arizaga ilova qilish: klinikadan olingan hujjatlar, sug‘urta polisi va pasport.
- Mazkur ariza barcha yuqorida ko‘rsatilgan hujjatlar taqdim etilgan kundan boshlab 15 kun ichida sug‘urta kompaniyasi tomonidan ko‘rib chiqiladi.

СТРАХОВАНИЕ ТУРИСТОВ
Страхование туристов для туристов вылетающих из Узбекистана действительно при добавлении данной услуги в заявке и выписанном страховом полисе.
Страховой полис выписывается только до начала тура и при условии корректности всех паспортных данных, а также полной оплате по заявке.
Страховая сумма составляет 30 000 евро на человека.
Данное медицинское страхование покрывает различные заболевания и ситуации, включая:
- Неотложная медицинская помощь: лечение острых заболеваний и травм, требующих немедленного вмешательства.
- Госпитализация: расходы на пребывание в больнице, включая койко-место, лечение и медицинские процедуры.
- Амбулаторное лечение: консультации врачей, диагностика, и лечение вне больницы.
- Операции: покрытие стоимости хирургических вмешательств (если проведение операции нельзя отложить до возвращения на Родину. (Например, при аппендиците и т.п.)
- Лекарственные средства: расходы на лекарства, назначенные врачом.
- Скорая помощь: транспортировка и экстренная медицинская помощь.
- Заболевания, возникшие внезапно: покрытия болезней, которые не были предсказаны до поездки (грипп, ожоги, солнечные удары и т.п.)
- Экстренные стоматологические услуги: лечение неотложных стоматологических проблем.
Также покрываются:
- Инфекционные заболевания.
- Аварии и травмы.
- Хронические заболевания, обострение которых произошло во время поездки (лимит 700 евро).
Страховщик не оплачивает расходы, которые прямо или косвенно вызваны:
— террористическим актом (акт, который выражается в применении силы и насилия или угрозе их применения со стороны любого лица или группы лиц, действующих в одиночку или в связи с какой-либо организацией или правительством или от его имени, выполняемым из политических, религиозных, идеологических или этнических соображений и содержащий замысел повлиять на правительство или угрожать обществу или какой-либо его части), в том числе не возмещается вред, вызванный мероприятиями по предотвращению террористического акта;
— актом войны, вторжением иностранного врага, военными действиями (независимо оттого будет объявлена война или нет), гражданскими войнами, восстаниями, революциями, бунтами и гражданскими волнениями;
— несчастными случаями, произошедшими в результате участия Застрахованного лица в пари и преступлениях, а также в драке, за исключением действий, связанных с выполнением им своего гражданского долга или защиты своей жизни, здоровья, чести и достоинства (или третьих лиц);
— несчастными случаями, произошедшими с Застрахованным лицом в результате управления им транспортным средством в состоянии алкогольного, наркотического, токсического или иного опьянения и/или без соответствующего разрешения/права на управление транспортным средством, а также при передаче Застрахованным лицом управления транспортным средством лицу, находящемуся в вышеуказанном состоянии и/или без вышеуказанного разрешения/права, независимо от Программы страхования;
— совершением Застрахованным лицом противоправного деяния, которое послужило причиной наступления страхового случая;
— предоставлением документов с заведомо ложной информацией, касающейся состояния здоровья Застрахованного лица или оказанных ему медицинских и связанных с ними услуг;
— не представлением необходимых документов, которые подтверждают наступление страхового случая и объем вызванных в результате страхового случая убытков;
— в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Узбекистан.
— В соответствии с условиями настоящих Правил Страховщик освобождается от ответственности и не покрывает косвенные убытки, недополученную прибыль, пени, штрафы, неустойки и прочие финансовые санкции.
При наступлении страхового случая Туристу необходимо связаться со страховой компанией по контактам, указанным в полисе.
Если турист по тем или иным причинам оплатил медицинские расходы самостоятельно (в стране отдыха), необходимо:
- Сохранить документы:
— чеки и квитанции об оплате медицинских услуг
— медицинский отчет (рапорт) и назначения врача
— рецепты на приобретение медикаментов
- Заполнить заявление на получение компенсации в течение 30 дней со дня возвращения из путешествия в офисах страховой компании или в мобильном приложении Neo Insurance
- Приложить к заявлению документы, полученные в клинике, страховой полис и паспорт
- Данное заявление будет рассмотрено страховой компанией в течение 15 дней с момента предоставления всех вышеуказанных документов.