Saudiya Arabistonining premium mehmonxonalari
Ummahhat arxipelagidagi xususiy orolda joylashgan premium darajadagi kurort bilan tanishing. Orolga Saudiya Arabistoni sohilidan qayiq yoki gidrosamolyot orqali yetib borish mumkin. Kurort suv ustida va plyaj bo‘yida joylashgan qariyb 90 ta villani taklif etadi.
Xonalar sokin va nafis uslubda bezatilgan bo‘lib, har birida shaxsiy terassa yoki balkon mavjud. Ulardan yam-yashil bog‘larga manzaralar ochiladi. Mehmonlar dam olish formatini o‘zlari tanlaydi: xususiy plyajda hordiq chiqarish, tabiiy ingredientlarga asoslangan muolajalarni taklif etuvchi spa-markazda tiklanish, yoga va fitnes mashg‘ulotlari. 24 soatlik servis, mualliflik kokteyllari taqdim etiladigan barlar va turli oshxonalarga ega restoranlar doimo mehmonlar xizmatida.
Nujuma, a Ritz-Carlton Reserve 5★
Bu shunchaki mehmonxona emas, balki tabiat o‘zining go‘zalligi bilan ilk soniyalardanoq hayratga soladigan butun bir orol vohasidir. Har bir xona dengiz manzarasiga ega mini-makon bo‘lib, dam olish zonasi va tonggi qahva uchun alohida terassa bilan jihozlangan.
Mehmonxonada 63 ta villa, shuningdek restoranlar, qahvaxona, bar, ochiq basseyn va SPA-markaz mavjud. Mehmonlar ovqatlanish formatini tanlashlari mumkin: mahalliy Yaqin Sharq taomlaridan tortib, xalqaro setlargacha. Wellness hududiga yopiq basseyn, sauna, jakuzi hamda so‘rov bo‘yicha sog‘lomlashtirish dasturlari kiradi. E’tiborli va muloyim xodimlar ekskursiyalar va turli faoliyatlarni tashkil etishda yordam berishadi.
InterContinental the Red Sea Resort by IHG 5★
InterContinental The Red Sea Resort rasmiy ochilishidan oldin, 2025 yilda Best Hotel Design Concept mukofotiga sazovor bo‘ldi. Shura orolida joylashgan ushbu sokin kurort bir tomondan Qizil dengiz, ikkinchi tomondan esa tabiiy manzaralar bilan o‘ralgan. Mehmonxona ham faol, ham osoyishta dam olishni xohlaganlar uchun mos: tongni lagunalarda suzish bilan boshlash yoki snorkelingga chiqish mumkin.
Xonalar interyeri och va yengil ranglarda bezatilgan bo‘lib, bu yorug‘lik va kenglik hissini yanada kuchaytiradi. Mehmonxonada 210 ta xona, 3 ta restoran, kafe, plyaj klubi, 3 ta ochiq basseyn, bolalar uchun akvapark, SPA-markaz va trenajyor zali mavjud. Bu yerda O‘rta yer dengizi, Peru va sharqona oshxona taomlarini taklif etuvchi restoranlar faoliyat yuritadi. Mehmonlar dayving, vindserfing, hayking yoki kayakda sayr qilish bilan shug‘ullanishlari mumkin.
Rixos Obhur Jeddah Resort & Villas 5★
Agar siz tanish va odatiy dam olish formatini, ammo yangi mamlakatda izlayotgan bo‘lsangiz, ushbu kurort aynan siz uchun. Jidda sohilidagi Obhur hududida joylashgan bu maskan Saudiya Arabistonidagi ilk oilaviy lifestyle konsepsiyaga ega bo‘lgan plyajdagi all inclusive kurort hisoblanadi. 250 ta rezidensiya har bir detaligacha puxta o‘ylangan bo‘lib, nafis dizaynni yashash uchun maksimal qulaylik bilan uyg‘unlashtiradi. Kurortning gastronomik konsepsiyasi lifestyle dining g‘oyasiga asoslangan bo‘lib, har didga mos restoranlar va turli formatlarni taklif etadi. Majmua hududi juda keng va butunlay yam-yashil bog‘lar bilan o‘ralgan.
Bolalar uchun ko‘ngilochar dasturlarga ega klub faoliyat yuritadi, kattalar uchun esa kechki shoular, barlar va yulduzlar ostida maroqli oqshomlar uchun terassalar mavjud. Restoranlarda xalqaro va mahalliy oshxona taomlari, shuningdek vegetarian variantlar ham taqdim etiladi.
Our Habitas AlUla 5★
Four Points by Sheraton Jeddah Corniche 4★
Jidda sohilbo‘yida joylashgan zamonaviy mehmonxona bo‘lib, bu yerda shahar hayoti va dengiz manzaralarining uyg‘unlashuvi sokin muhitni yaratadi. Keng va yorug‘ xonalar zamonaviy, soddalikni saqlagan uslubda bezatilgan bo‘lib, ularning ko‘pchiligidan shahar yoki dengiz manzarasi ochiladi. Agar mehmonlar sayrdan charchasa, ochiq basseynda dam olishlari, sauna yoki trenajyor zaliga tashrif buyurishlari mumkin.
Creek restorani kun davomida — nonushtadan tortib kechki ovqatgacha — xalqaro oshxona taomlarini taklif etadi. Taomlar mualliflik alkogolsiz kokteyllar hamda dengiz va shahar manzaralariga ega panoramali ko‘rinishlar bilan uyg‘unlashadi. Mehmonxonaning Red Sea Mall va Mall of Arabia savdo markazlariga yaqin joylashuvi esa Jidda bo‘ylab kechki sayrlar uchun qulaylik yaratadi.
Wyndham Garden Dammam 4★
Dammam shahrining markazida joylashgan premium mehmonxona bo‘lib, shahar muhitida qulay yashash va qulay joylashuvga yo‘naltirilgan. Yorug‘ interyerlar, qulay ish maydoni va puxta rejalashtirilgan makon mehmonlarga shinamlik va xususiylik hissini beradi. Mehmonxonada ochiq basseyn va xalqaro menyuga ega restoran mavjud bo‘lib, ular puxta o‘ylangan servis darajasi bilan to‘ldiriladi.
Mehmonxonaga yaqin masofada joylashgan Basmah Adama Patisserie and Grill restorani mehmonlarga an’anaviy Yaqin Sharq gastronomiyasi bilan tanishish imkonini beradi. Mehmonxonadan bir necha daqiqa masofada Dammam Milliy muzeyi, shuningdek shaharning asosiy savdo markazlari — Al Danah, Al Waha va Marina Mall joylashgan.
ibis Styles Makkah 3★
ibis Jeddah Malik Road 3★
Jiddaning ishbilarmonlik hududida qulay joylashgan shahar mehmonxonasi. Mehmonlar kunni “shved stoli” uslubidagi nonushta bilan boshlashlari, so‘ng shaharni piyoda kashf etishlari yoki transfer xizmatidan foydalanishlari mumkin. Kechga borib esa, uzoq sayrlardan keyin sauna yoki bug‘ hammomida hordiq chiqarish mumkin.
Jidda xalqaro aeroporti va Haramain yuqori tezlikdagi temiryo‘l bekati mehmonxonadan taxminan 20 daqiqalik masofada joylashgan. Jidda ko‘rgazma va konferensiya markaziga esa atigi 10 daqiqada yetib borish mumkin. Tarixiy Al-Balad tumani va yirik savdo markazlari ham yaqin joylashgan bo‘lib, mehmonxonani shahar bilan tanishish uchun qulay boshlang‘ich nuqtaga aylantiradi.
Bugungi kunda Saudiya Arabistoni taassurotlarga boy, rang-barang yo‘nalish sifatida namoyon bo‘lmoqda. Bu yerda Qizil dengiz bo‘yida dam olishni, Al-Ulaning tabiati va tarixiga sho‘ng‘ishni, shahar hayotining dinamik muhitini yoki rivojlangan infratuzilmaga ega oilaviy kurort formatini tanlash mumkin. Mamlakat mehmonxonalari turli sayohat ssenariylarini taklif etib, yuqori servis darajasi va har bir tafsilotga e’tibor bilan ajralib turadi.
Tanlov sizniki: sokinlik va yakkalanish, faol taassurotlar yoki jo‘shqin shahar hayoti. Saudiya Arabistoni sayohatchining ritmiga moslasha oladi va har bir yangi marshrutda o‘zini yangicha ochib beradi.

Премиальные отели Саудовской Аравии
Встречайте курорт премиум-уровня, расположенный на частном острове, на архипелаге Уммахат. До острова можно добраться с побережья Саудовской Аравии на катере или гидроплане. Курорт предлагает около 90 вилл на воде и на пляже.
Номера оформлены сдержанно и элегантно, с собственными террасами или балконами, откуда открываются виды на роскошные сады. Гости могут выбрать формат отдыха: расслабление у частного пляжа, восстановление в спа-центре с процедурами на основе натуральных ингредиентов, занятия йогой и фитнесом. Круглосуточный сервис, бары с авторскими коктейлями и рестораны разной кухни всегда к услугам гостей.
Nujuma, a Ritz-Carlton Reserve 5★
Это не просто отель, а целый островной оазис, где природа завораживает своей красотой с первых секунд. Каждый номер — это мини-пространство с панорамой моря, зоной отдыха и отдельной террасой для утреннего кофе.
В отеле представлены 63 виллы, а также рестораны, кофейня, бар, открытый бассейн и SPA-центр. Гости могут выбирать между различными форматами питания начиная от блюд местной ближневосточной кухни до интернациональных сетов. Wellness-зона включает крытый бассейн, сауну, джакузи и оздоровительные программы по запросу. Внимательнейший персонал учтиво поможет с организацией экскурсий и активностей.
InterContinental the Red Sea Resort by IHG 5★
InterContinental The Red Sea Resort удостоен награды Best Hotel Design Concept в 2025 до официального открытия. Уединенный курорт на острове Шура, окружен Красным морем с одной стороны и природными ландшафтами с другой. Отель подходит, ищущим как активный, так и спокойный отдых: можно начать утро с плавания среди лагун, или отправиться на сноркелинг.
Интерьеры номеров выдержаны в легких тонах, что усиливает ощущение света и простора. В отеле находятся 210 номеров, 3 ресторана, кафе, пляжный клуб, 3 открытых бассейна, аквапарк для детей, SPA-центр, тренажерный зал. Здесь есть рестораны с блюдами средиземноморской, перуанской и восточной кухни. Гости могут заняться дайвингом, виндсерфингом, хайкингом, или катанием на каяках.
Rixos Obhur Jeddah Resort & Villas 5★
Если вы в поисках знакомого и привычного формата отдыха, но в новой стране, этот курорт для вас. В районе Обхур, на побережье Джидды, расположен первый пляжный all inclusive-курорт с семейной lifestyle-концепцией. 250 резиденций продуманы до мелочей и объединяют элегантный дизайн с максимальным удобством для проживания. Гастрономическая концепция курорта построена вокруг lifestyle dining с разнообразием ресторанов и форматов на любой вкус. Территория комплекса огромная и полностью окружена зелеными садами.
Для детей здесь работает клуб с развлекательными программами, а для взрослых — вечерние шоу, бары и террасы для приятных вечеров под звездами. В ресторанах подают блюда международной и местной кухни, а также вегетарианские блюда.
Our Habitas AlUla 5★
Four Points by Sheraton Jeddah Corniche 4★
Современный отель на набережной Джидды, где слияние городской жизни и морских пейзажей создает спокойную атмосферу. Просторные номера оформлены в сдержанном современном стиле, и во многих из них открывается вид на город или море. Если гости устали гулять, можно остаться в открытом бассейне, посетить сауну или тренажерный зал.
Ресторан Creek предлагает блюда международной кухни в течение всего дня от завтрака до ужина, дополняя их авторскими безалкогольными коктейлями и панорамными видами на море и город. Расположения отеля рядом с торговыми центрами Red Sea и Mall of Arabia делают его удобным для вечерних прогулок по Джидде.
Wyndham Garden Dammam 4★
Премиальный отель в самом сердце Даммама, ориентированный на городское проживание и удобное расположение. Светлые интерьеры, удобная рабочая зона и продуманная планировка создают ощущение уюта и приватности. В отеле есть открытый бассейн и ресторан с интернациональным меню, дополненные продуманным уровнем сервиса.
Неподалеку расположен ресторан Basmah Adama Patisserie and Grill, где гости могут познакомиться с традиционной ближневосточной гастрономией. В нескольких минутах езды от отеля расположены Национальный музей Даммама, а также ключевые торговые центры города Al Danah, Al Waha и Marina Mall.
ibis Styles Makkah 3★
ibis Jeddah Malik Road 3★
Городской отель с удобным расположением в деловой части Джидды. Гости могут начать день с завтрака «шведский стол», а затем исследовать город пешком или воспользоваться услугой трансфера. Утро в отеле начинается с завтрака «шведский стол», после которого можно планировать день — отправиться на прогулку по Джидде или воспользоваться трансфером. Вечером можно расслабиться в сауне или паровой бане, после пеших прогулок, например.
Международный аэропорт Джидды и станция высокоскоростной железной дороги Haramain находятся примерно в 20 минутах езды. До выставочного и конференц-центра Джидды можно добраться всего за 10 минут. Исторический район Аль-Балад и крупные торговые центры расположены неподалеку, что делает отель удобной отправной точкой для знакомства с городом.
Саудовская Аравия сегодня представляет собой направление с широкой палитрой впечатлений. Здесь можно выбрать отдых у Красного моря, погружение в природу и историю Аль-Улы, динамичную городскую среду или формат семейного курорта с развитой инфраструктурой. Отели страны предлагают разные сценарии путешествий, сохраняя высокий уровень сервиса и продуманность деталей.
Выбор остается за вами: спокойствие и уединение, активные впечатления или насыщенная городская жизнь. Саудовская Аравия умеет подстраиваться под ритм путешественника и раскрывается по-новому с каждым маршрутом.